Švédské dobrodružství přineslo znovu pohár

Po dvouleté odmlce vyrazila dobrušská výprava opět do švédského Göteborgu na největší mládežnický turnaj na světě - Gothia Innebandy Cup 2023.

Pátá účast dobrušských barev byla v roce 2023 ve znamení pouze dívčích družstev. Dobrušské hráčky startovaly v kategorii dorostenek a v kategorii juniorek. Oba týmy byly poskládány dohromady ve spolupráci se spřáteleným klubem FBC Skuteč. Oba týmy vzhledem k několika dalším absencím byly doplněny dalšími hráčkami z regionu a dalších spřátelených oddílů. Dorostenky startovaly v kategorii G16 a byly nalosovány do skupiny 2 s dalšími pěti švédskými týmy. To juniorky měly v kategorii G18 na turnaji pětičlenou skupinu složenou ze tří švédských celků a českého Liberce.

STŘEDA - den první
Po dopoledním příjezdu do Göteborgu jsme se stačili vybalit a ubytovat a po krátké pauze jsme cestovali na dvě přátelská utkání. Značně unavené a cestou zničené holky se tak musely rozběhat a seznámit se švédskými podmínkami celkem rychle po příjezdu. Dorostenky odehrály svůj přípravný zápas proti regionálnímu celku z IBK Hradec Králové. Juniorky sehrály své utkání hned po svých mladších kolegyních proti Panthers Praha. Oba zápasy byly vyrovnané a holky se alespoň po cestě trochu proběhly a protáhly, nicméně únava byla silnější a tak se na lepší výkony čekalo do dalšího dne. Zbytek středečního podvečera využila výprava na odpočinek a přípravu na první den turnaje.

ČTVRTEK
Ve čtvrtek se šlo naostro do turnaje dvěma zápasy pro každé naše družstvo. Začaly juniorky v 9 ráno proti domácímu favoritovi a aktuálně vedoucímu týmu švédské juniorské ligy Pixbo Wallenstam. Juniorky inkasovaly již ve čtvrté minutě, ale jinak se se silnějším soupeřem statečně rvaly a dokonce mohly utkání zdramatizovat po několika šancích. Další branku ale zápas nepřinesl a tak z utkání s favoritem juniorky body nepřipsaly. Holky si ale spravily chuť ve večerním zápase, kde doslova deklasovaly další švédský tým Höllviken IBF poměrem 11:0.

To dorostenky vstoupily do turnaje proti celku Varla IBK. Zápas přinesl velkou herní převahu našich holek, kterou ale nedokázaly proměnit v branky, a tak nešťastně Dobruška prohrála 1:3. Odpolední zápas už byl jiné kafe, s favoritem skupiny FBC Lerum, hrály holky vyrovnanou partii a dokázaly se švédkami držet krok. A když ani minutu před koncem soupeř neproměnil trestné střílení, braly dobrušťačky cenný bod do tabulky za remízu 1:1.

PÁTEK
Páteční maraton pěti zápasů začal v 10 hodin zápasem dorostenek proti IK Stanstad, ve kterém si naše holky došly pro první vítězství v poměru 4:1. Druhý zápas ale přinesl Dobrušce pozdějšího vítěze skupiny Månsarps IBK, na který dorostenky nenašly recept a prohrály 0:4. Druhé vítězství ve skupině se urodilo ve skoro v nočním zápase, který začínal v půl desáté večer. Posledního švédského soupeře ve skupině Malmhaug IBF přehrála Dobruška 5:0. Tímto vítězstvím si holky zajistily třetí místo ve skupině, které je poslalo do sobotního play-off B turnaje.

Juniorky začaly páteční program zápasem v 11 hodin proti Bjärreds IBK, který hlavně zásluhou druhé půle dokázaly přetlačit a zvítězit 3:1. Postupová matematika před posledním utkání ve skupině byla jasná. Jakékoliv vítězství nad prvoligovými juniorkami z Liberce posune naše holky do play-off A, naopak poražený bude pokračovat v turnaji v play-off B. Zápas se vyvíjel slibně, naše juniorky poctivě bránily a soupeře k ničemu nepustily, naopak hrozily z protiútoků. Pro první poločas taktika vyšla a juniorky vedly 1:0. Pět minut před koncem se ale Liberci povedlo dvěma slepenými góly otočit skóre zápasu, na které už naše holky nedokázaly reagovat.

SOBOTA
Po dvou letech tak opět oběma týmům unikl těsně postup do play-off A a boj o nejcennější medaile. Na smutek však nebyl čas, v sobotu se šlo znovu do boje v play-off B. Dorostenky měly volné dopoledne, v jednu hodinu je už ale čekal ve čtvrtfinále celek Vendelsö IK. První část se dorostenkám nevyvedla dle představ a ztratily ji v poměru 1:2. Ve druhém poločase si ale holky otevřely střelnici a čtyřmi brankami si otočily vývoj utkání a mohly se radovat z postupu do semifinále po výsledku 5:2. Juniorky měly sobotní den volno až do šesté hodiny podvečerní, kdy měly dostavení ve čtvrtfinále se švédským celkem Värnamo IK. Tento zápas juniorkám moc nesedl, tvrdě a důrazně hrající soupeř nedal v první půli holkám žádnou šanci a sám se díky své hře dostal do tříbrankového vedení. Kombinační hra juniorek neměla v tomto utkání šanci, hru se nepodařilo zjednodušit a soupeř nedovolil více než jednu branku ve své síti, kterou se povedlo vstřelit v druhém poločase. Když k tomu přičteme dvě zranění v našem družstvu, byl to zápas blbec. Bohužel touto prohrou ukončily juniorky působení v turnaji.

Sobotní večer měl na programu ale ještě jedno utkání našeho týmu a to semifinále dorostenek. Těm osud přivedl do cesty znovu tým Varla IBK, se kterým holky turnaj zahajovaly, a kterému měly rozhodně co vracet. Zápas se nesl naprosto ve stejném duchu jako první setkání těchto týmů. Aktivní hra Dobrušky a poctivá obrana soupeře. V první části branka nepadla. V té druhé se švédský soupeř po svých nahodilých protiútocích ujal po pěti minutách dvoubrankového vedení a dobrušským týmem to nevypadlo dobře. Holky dřely a bušily do soupeře celý zápas, bohužel gólová koncovka, která trápila dorostenky celý turnaj, se ukázala jako největší naši slabina. Necelých devět minut před koncem se ale holky ještě více semkly a jejich odhodlání otočit skóre bylo cítit snad i v Čechách, kde drželi palce na dálku všichni rodiče. V posledních třech minutách zápasu se povedlo holkám vstřelit dvě branky a srovnat skóre. Rozhodčí chvíli poté odpískal konec zápasu a zápasové drama musely rozhodnout nájezdy. Nájezdovou loterii si pro sebe ukradla brankářka Dubská, která nedovolila ani jednomu ze čtyř švédských pokusů aby ji překonal. Postup samozřejmě stvrdily dvě nájezdové trefy našich holek a mohla tak vypuknout obrovská radost naší výpravy.

NEDĚLE
Neděle je na Gothia turnaji znám jako finálový den. Podruhé za sebou se ho účastní i Dobruška a byť je to finále B, i tak chtějí hráči i hráčky poslední zápas na turnaji vždy vyhrát a zvednout pohár. Finálový zápas odehrály dorostenky na hlavním hřišti komplexu Lundby, kde jsou další čtyři hrací plochy, tahle je z nich však nejhezčí. Tribuny po obou stranách a velká obrazovka značí, že se tu hrají vždy důležité zápasy. V 11 hodin vstoupila Dobruška do svého posledního zápasu na letošním turnaji, soupeřem jim byl celek FC Helsingborg. Zápas jako přes kopírák podobný tomu sobotnímu, kdy dorostenky dobývaly obranu soupeře. V tomto utkání ale štěstí nebylo na naší straně. Vstřelit branku se nedařilo a švédský soupeř postupně přidával góly ze svých protiútoků. A i když se naše holky snažily seč mohly po celý zápas, i přes obrovskou převahu co se vytvořených šancí týče, branku vstřelit nedokázaly a nakonec utkání prohrály 0:3. Dorostenky tak obhájily pohár za druhé místo v play-off B v kategorii G16.

Závěrem...

Chci pochválit celou naši výpravu za perfektní reprezentaci klubu i ČR na tak velkém turnaji. Ani jeden z týmů rozhodně neudělal ostudu, spíš naopak, obě družstva se praly o co nejlepší umístění až do konce a i mimo turnaj fungovaly slušně a jako jeden tým.

Dále chci poděkovat všem dobrušským hráčkám za odvedené výkony a navíc pak hráčkám z ostatních klubů, které pomohly a doplnily naše týmy, které by na turnaj jinak nemohly odcestovat. Díky tedy za spolupráci klubům - FBC Skuteč, TJ Sokol Jaroměř, FTC Vysoké Mýto, FbK Svitavy, FBK Orlicko-Třebovsko, Snipers Třebíč, TJ Znojmo.

Za pomoc při organizaci a spolupráci během turnaje díky Ondrovi Laškovi ze Skutče a našim vedoucím Kamilu Ambrožovi, Kamilu Raškovi, Tomáši Pecenovi a Robertu Königovi.

Na závěr děkuji Městu Dobruška za poskytnutou podporu na tento turnaj.