Historie florbalu v Dobrušce

Historie klubu sahá až do devadesátých let. Počátky florbalu byly v Dobrušce hlavně díky panu učitelovi Zdeňku Potůčkovi, který florbal rozšířil díky Školnímu sportovnímu klubu Bodlinka (při ZŠ Fr. Kupky Dobruška).

Historie klubu sepsaná chronologicky

  rok

1996Dochází k prvnímu seznámeni s florbalem v rámci hodin tělesné výchovy na ZŠ Fr. Kupky v Dobrušce.
1998

Pořádají se organizované tréninky pro žáky 5. - 9. tříd ZŠ Fr. Kupky. První turnaje jsou za účasti spřátelených škol - ZŠ Rychnov nad Kněžnou, ZŠ Vamberk, ZŠ Kostelec nad Orlicí, ZŠ Týniště nad Orlicí. K učiteli Zdeňkovi Potůčkovi se připojuje bývalý trenér hokeje Jiří Šmíd, který vede starší žáky a juniory. Díky známostem a dobrovolnictví vyrábíme s panem Potůčkem první dřevěné mantinely, se kterými hrajeme soutěže až do roku 2004.

2000

Tým Dobrušky vyjíždí poprvé na turnaj za hranice okresu. Výlet na Tatran Cup do Prahy znamená vítězství v kategorii juniorů na tehdejší největší soutěži této kategorie.

2001

Registrace v České Florbalové Unii a v dobrušském Sokolu, vzniká TJ Sokol Dobruška.

Přihlašují se kategorie starších žáků, juniorů a mužů. Muži končí na 8. místě, junioři postupují do 2.ligy, starší žáci hrají skupinu o umístění. Domovské haly máme v Rychnově nad Kněžnou a v Opočně.

2002Sezónu muži končí na 8. místě, junioři postupují do celostátní 2. ligy, starší žáci hrají skupinu o umístění. Do nové sezóny se přihlašují pouze muži a starší žáci. Junioři spojují síly s rychnovskými Vipers a rozjíždí se tak první spolupráce mezi oddíly. Rychnov nad Kněžnou má také díky dobrušským posilám rozjetý ročník na postup do 1. ligy. Poprvé se účastníme turnaje Nisa Open v Liberci.
2003

Starší žáci končí na 3. místě a postup na MČR jim utíká jen o jednu příčku. Do nové sezóny nastupujeme se 2 týmy, muži a staršími žáky. Poprvé se v názvu týmu objevuje jméno Bodlinka.

2004Do sezóny poprvé vstupujeme se 4 týmy - muži a junioři hrají krajské soutěže. Jako další jsou přihlášena 2 družstva TJ Sokol Bodlinka Dobruška - mladší a starší žáci. Domácí halu nacházíme v Kostelci nad Orlicí.

2005

Mladší žáci opanují svou skupinu a končí v nadstavbové soutěži druzí za libereckým FBC. Na neoficiálním MČR v Hranicích na Moravě obsazují mladší žáci 5. místo. Starší žáci postupují do kvalifikace na mistrovství ČR, kde končí na 4. místě.

Do nové sezóny se poprvé nepřihlašují muži, avšak objevuje se nový tým elévů. Rekrutují se první trenéři z řad juniorů a mužů.

2006

Junioři jsou těsně na 2. místě za B - týmem Nymburka a díky tomu slaví postup do republikové 2. ligy. Starší žáci zůstávají v lize. Do další sezóny se přihlašují opět muži. S nimi máme v soutěžích poprvé 5 týmů a řadíme se tak k nejpočetnějším klubům východních Čech. Poprvé jsme vyjeli na podzimní soustředění do Krkonoš na Pomezní boudu.

2007

Muži ovládají svou soutěž a vítězí v Severovýchodní lize. Junioři bezpečně drží 2. ligu, stejně jako starší žáci svoji.

V další sezóně bohužel díky restrukturalizaci soutěží nastupují muži opět v poslední, Královehradecké lize mužů. Junioři hrají dále 2. ligu a máme již 3 mládežnická družstva Bodlinky. V klubu po osmi letech končí ve vedení i jako trenér pan Šmíd. Administrativu a mládežnické kategorie klubu přebírají po panu Potůčkovi Jan Jirák a Jan Černý.
2008Další milník pro klub, kdy je poprvé přihlášeno dívčí družstvo do kategorie žákyň pod vedením Petra Čiháčka. Junioři opouští 2. ligu a přihlašujeme tým dorostenců. Máme mužské družstvo a dále mládežnická družstva starších žáků, mladších žáků a elévů.
2009Suverénní vítězství mužů v Královehradecké lize a konečně postupujeme do vyšší ligy. Dorostencům o příčku utíká postup do 1. ligy.
2010Žákyně ve druhé sezóně vítězí ve své lize, rovněž další naše družstva se drží ve svých soutěžích.

V nové sezóně se díky další spolupráci s klubem z Nového Města nad Metují, stěhují starší hráčky na sezónu do nového působiště, kde hrají ligu dorostenek. Mladší hráčky hrají se staršími žáky za Dobrušku. Stále držíme standard 5 přihlášených družstev.
2011Muži bohužel po dvou letech opouštějí nejvyšší regionální soutěž, když doplatili na vyšší počet sestupujících z celostátních soutěží do našeho regionu. Hráčky našeho klubu vyhrávají školní turnaj Orion Cup bez jediné porážky a účastní se MS středních škol, kde se umisťují na 5. místě.

Do další sezóny přihlašujeme tradičně muže a juniory, starší žáci mají rok pauzu, mladší žáci a elévové dál pokračují. Z ročního hostování se vrací hráčky z Nového Města nad Metují, poprvé se přihlašují juniorky.
2012Tento rok je jedním z velkých milníků klubu. Vystupujeme z dobrušského TJ Sokol a díky iniciativě J. Jiráka a J. Černého vzniká dne 9. 5. 2012 spolek FBC Dobruška. Nově se stává naším domácím hřištěm hala v Rokytnici v Orlických horách a do soutěží poprvé přihlašujeme 7 družstev.
2013Je přihlášeno druhé družstvo elévů a začíná se více pracovat s mládežnickými kategoriemi. Jan Jirák začíná vytvářet trenérský tým z řad odchovanců a mladých hráčů z juniorů a juniorek.
2014

Přihlašuje se B-tým mužů a také ženské družstvo. Držíme všechna chlapecká mládežnická družstva. Poprvé pořádáme letní turnaj Open Air Cup Dobruška, na který přijíždí 44 družstev z celé republiky.

2015Ženy postupují do celostátní 1. ligy žen. Do další sezóny přibývají družstva elévek a dorostenek. Kromě juniorů máme také kompletní mužskou strukturu. Druhého ročníku turnaje Open Air Cup Dobruška se účastní 88 týmů.
2016

Po delší době se nepřihlašuje družstvo mužů. Nadále však máme všechna mládežnická družstva chlapců, držíme i 3 družstva žen. Opět pořádáme letní turnaj Open Air Cup Dobruška.

2017

Poprvé se účastníme největšího mládežnického turnaje na světě - Gothia Innebandy Cup ve švédském Göteborgu. Přihlašujeme 11 družstev a řadíme se tak k největším klubům v královehradeckém a pardubickém regionu!
2018Muži po roční pauze ovládají Královehradeckou ligu a hned postupují do regionální ligy. Ženy postupují do čtvrtfinále 1. ligy. Další ročník se hraje opět s 11 družstvy.
2019

Rekordní účast na turnaji Open Air Cup Dobruška - přes 270 družstev! Do další sezóny vstupujeme ve spolupráci se sousedním klubem FBC Dobré. Zde se v rámci spolupráce spojují některá ženská družstva. Zapojujeme se do programu PP3 Českého florbalu.

2020Začátek roku je opět spojený s turnajem ve Švédsku, kam odcestovala nejpočetnější výprava z Dobrušky - představily se 4 týmy! Sezóna je ukončena předčasně kvůli pandemii koronaviru. Do další sezóny se přihlašuje rekordních 15 družstev a naplňujeme tak obě složky, mužskou i ženskou. Pokračuje spolupráce s FBC Dobré v rámci ženské složky. Dorostenci poprvé postupují do celostátní 1. ligy.
2021

Sezóna se ukončuje již v říjnu. Díky pandemii koronaviru začínáme fungovat až od května. Další sezóna, v pořadí již jednadvacátá začala s 12 družstvy.

2022

Muži již počtvrté v historii postupují z Královehradecké ligy pouze s jednou prohrou ze všech zápasů v sezóně. Ženy poprvé přecházejí do třetího kola play-off 1. ligy žen. Připravuje se přesun do nové sportovní haly v Dobrušce a změna klubové identity.