187_20240601_124359.jpg

Skvělá sezóna je za námi

V pořadí 23. sezóna v soutěžích Českého florbalu je z pohledu dobrušských družstev minulostí. Byl to skvělý ročník dobrušského florbalu! Divize i další rok a tři poháry pro vítěze!

23. sezóna Dobrušky v soutěžích svazu Českého florbalu odstartovala v září se čtrnácti dobrušskými družstvy.

Kromě soutěžních zápasů jsme již tradičně uspořádali další mimosoutěžní aktivity. Zkraje září si děti užili předsezónní kemp, o podzimních prázdninách vyrazili na soustředění na Florbalové Krkonoše na Pomezky, a nechyběly ani tradiční Mikulášské a Vánoční besídky. Reprezentovali jsme už pošesté také na největším mládežnickém turnaji na světe ve Švédsku - Gothia Innebandy Cup a po rozlučkách se sezónou vyrazili děti také již tradičně na Nisaopen v Liberci nebo je ještě čeká dobrušský Open Air Cup. 

Shrnutím sezóny začněme u našich mládežnických kategorií. Další dvě družstva, která zatím nesoutěží, navštěvují ti nejmenší ve školkovém sporťáčku a v minipřípravce.  V ostatních mládežnických kategoriích, konkrétně v přípravce, elévech, elévkách, mladších žákyních, si děti užívají každý trénink a turnaj. A jelikož se v těchto kategoriích nehraje na výsledky, můžeme u dětí sledovat hlavně radost z toho jak je sport baví a jak se každým tréninkem a turnajem zlepšují. 

Mladší žáci měli letos před sebou velký úkol a to změnu systému, kdy přecházeli z malého hřiště, kde se hraje 3+1, na velký pětkový florbal. Kluci se toho nezalekli a v první sezóně předváděli pěkní výkony, když se nakonec usadili ve třetím výkonnostním koši. I naši starší žáci ustálili své výkony a byť své turnaje většinou odehráli ve čtvrtém a pátém výkonnostním koši, rozhodně se svými výkony zase posunuli o velký kus dopředu a k postupu do vyšších košů jim vždy chybělo málo. Stejně můžeme mluvit o dorostencích, kteří vyrovnanými výkony odehráli sezónu většinu času ve třetím výkonnostním koši, kde patřili k týmům z vrchu tabulky. V holčičí kategorii se starší žákyně i přes nepříliš dobrý start do soutěže praly o třetí konečné místo, které nakonec na posledním turnaji vybojovaly. Holky udělaly za rok velký posun a tak je pohár za bronzové umístění velkou odměnou. 

Ještě dál to dotáhly dorostenky, které po loňském těsném nepostupu do play-off, letos projely sezónu se skvělými výkony a výsledky. Holky prohrály pouze dvakrát a v posledním utkání základní části se díky vítězství nad rivalem z Hradce Králové mohly radovat ze zisku poháru za první místo v lize dorostenek. To jim zajistilo postup do kvalifikace o Mistrovství České Republiky, tam však dostaly těžkého soupeře z Prahy, FBŠ Bohemians, který byl nad síly dobrušských děvčat, a tak pro ně úspěšná sezóna skončila krásným umístěním mezi nejlepšími šestnácti družstvy v republice. Juniorky oproti tomu letos nastupovaly proti pražským soupeřkám pravidelně. Velmi povedenou sezónu zakončily také třetím místem jen o dvě výhry za prvním celkem Mladé Boleslavi. Mládežnické kategorie tak v letošní sezóně skvěle reprezentovaly náš oddíl a připsaly si i několik parádních úspěchů.

Shrnutí sezóny za dospělé kategorie začneme u našeho B a C družstva mužů. C tým složený z hráčů Dobrého, se kterým pokračuje naše úzká spolupráce, vybojoval krásné páté místo v tabulce Královehradecké ligy, když celý ročník předváděl vyrovnané výkony. Ještě lépe je na tom náš B tým, který v úvodu sezóny ztratil několik zápasů, ale od začátku prosince zvítězil ve zbývajících patnácti po sobě jdoucích utkání a zasloužně se stal mistrem Královehradecké ligy! Muži nastříleli za 24 utkání 213 branek a nejen v této dovednosti předčili zbytek ligy a mohli tak převzít další pohár pro Dobrušku v sezóně.

Jedním z největších úspěchů sezóny je bezpochyby premiérové působení A družstva v celostátní divizní soutěži. Muži začali ročník skvěle, když z prvních čtyř utkání vytěžili 10 bodů za tři výhry proti Havlíčkovu Brodu, Hradci Králové a Vysokému Mýtu a za remízu proti Letohradu. Pak přišlo bohužel bodově chudší období, a také několik zranění, která A tým postihl. Z dalších deseti utkání vytěžili muži body jen ve čtyřech případech - proti Všestarům a Třebíči, a ve dvou utkáních před Vánoční pauzou proti Brnu a Hradci. Na bodově povedený konec roku chtěli navázat hned v tom novém, ale přišla těsná prohra 2:3 s pozdějším vítězem celé soutěže. Blížil se závěr sezóny a v nesmírně vyrovnaném ročníku divize se počítal každý bod v boji o postup, sestup nebo setrvání v soutěži. Posledních pět utkání z nichž první dvě proti Jihlavě a Třebíči muži nevyhráli značil napínavý boj o setrvání v soutěži až do samotného konce. Naši muži ale v posledních třech utkáních předvedli jízdu, jako zkraje sezóny. Doma si nejprve poradili se Žďárem nad Sázavou 8:5. Poté vyloupili Všestary obratem v závěrečné třetině a vezli domů další tři body za výhru 6:5. Třešničkou na úspěšné sezóně byl poslední domácí zápas proti Havlíčkovu Brodu, který sledovalo na tribunách 200 diváků, kteří pomohli k výhře 6:3 a definitivnímu razítku na divizní příslušnost i pro příští rok! Velmi vyrovnaný ročník dokazuje i to, že muži se mohli při troše štěstí ještě posunout do play-off soutěže, nicméně horší skóre je o tuto možnost připravilo. Každopádně jasný cíl pro sezónu byl splněn a muži obsadili v prvním působení v divizi krásné sedmé místo!

Ženské áčko je v tomto výčtu posledním úspěšným týmem v letošní sezóně. Dobrušťačky si naprosto podmanily základní část, kde vyhrály všech 22 utkání a neztratily ani bod. Nicméně následující play-off je jak známo jiná soutěž a ženy začaly opět od nuly. První soupeř a osmifinále proti týmu Aligators Šitbořice bylo jasnou záležitostí a po výsledcích 11:2 a 7:0 se Dobruška mohla radovat z postupu do čtrvrtfinále. Tam se utkaly ženy s pražskými Black Angels, které našim ženám uštědřily první porážku v sezóně, když je dokázaly porazit v proloužení 5:4. Dobrušťačky ale vývoj série otočily a po výhre 3:2 v Praze dokázaly před vyprodanou tribunou v dobrušské hale zvítězit i podruhé a mířily do semifinále. To samo je již historickým úspěchem, jelikož naše ženy se po dobu působení v první lize tak daleko ještě nepodívaly. Semifinálová série s Chomutovem byla ale reklama na ženský florbal ve všech aspektech. Skvělý florbal, tvrdé ale férové souboje na hřišti a naprosto úžasní fanoušci v obou táborech, kterých přišlo na tři utkání této série neskutečných 1500! Série měla velmi podobný průběh jako předchozí sooubojs pražským družstvem. První domácí prohra o gól, v zápětí vybojovaná těsná výhra v Chomutově a třetí opět vyrovnané utkání, které skončilo 2:1 pro Dobrušku. Díky tomuto výsledu se dobrušťačky mohly radovat z finále, kde nastoupily proti dalšímu pražskému celku Tigers Start98. Ženy v něm začaly lépe, a první utkání i přes herní převahu dokázaly zvrátit v prodloužení a brát první bod ve finále. Odveta v Praze se dlouho jevila pro Dobrušku, ale poslední třetinu zvládly lépe soupeřky a zvítězily 4:2. 13. dubna se však v dobrušské městské hale rozhodlo. Dobrušťačky po dvou třetinách, kdy se prosadily pouze dvakrát, rozhodly ve třetí třetině dalšími pěti brankami a dotáhly svůj sen ke skutečnosti. Po vitězství 7:1 tak propukly mohutné oslavy se všemi diváky a fanoušky v hale, kterých přišlo opět přes pětset. 

"Závěrem bych chtěl poděkovat všem za pomoc s touto florbalovou sezónou. Městu Dobruška a pracovníkům Sportovních zařízení za skvělou podporu, servis a spolupráci. Dále našim partnerům a sponzorům, kteří nás podporují v naší činnosti a rozvoji. Trenérům za hodiny práce nejen s naší mládeží. Rodičům za pomoc při turnajích a zápasech. A v neposlední řadě našim úžasným fanouškům! Na domácí utkání mužů a žen (celkem 29 utkání) jich přišlo přesně 6000! Neskutečná podpora, které si opravdu vážíme!" 

Děkujeme všem za úžasnou sezónu a těšíme se na tu další, která je před námi!