Gothia 2024

Hned zkraje letošního kalendářního roku jsme již tradičně, celkově pošesté, vyrazili na největší mládežnický turnaj na světě do Švédska, na Gothia Innebandy Cup 2024. Letos v zastoupení jednoho týmu a sice juniorek v kategorii G17.

Druhé lednové odpoledne juniorky vyrazily směr Göteborg. Cesta autobusem, trvající něco přes osmnáct hodin, vedla přes Něměcko trajektem do Dánska a dalším trajektem již do Švédska. Další den ráno na ně čekal mrazivý (až -12 stupňů), ale slunný Göteborg. První den holky využily k zabydlení, odpočinku po dlouhé cestě a odpolednímu tréninku, který se tradičně konal v hale Lundby. Od čtvrtka je pak čekal turnaj v kategorii G17, kde byly holky nalosovány do skupiny 1, společně s dalšími čtyřmi švédskými celky.

Čtvrteční dopoledne už holky čekal úvodní zápas turnaje a sice švédský tým FBC Partille. Holky po úvodní lehce nervózním začátku převzaly otěže utkání a dobývaly branku soupeře. Bohužel bezvýsledně. Branka zůstala zakletá a i několik pokusů se otřelo o tyčku švédské klece. Smůla přišla půlminuty před koncem, kdy tým Partille využil jeden ze svých protiútoků a vstřelil rozhodující branku utkání, na kterou už dobrušťačky nedokázaly navázat. V prvním zápase tak prohrály 0:1.

Ve druhém zápase holky čekal peprný souboj s celkem FC Helsingborg. Soupeř,  který jim na turnaji v minulém roce ve finále uzmul sen o zlaté medaili. Juniorky tak měly o další motivaci postaráno a to bylo vidět i na hřišti. Poctivá obrana nedovolila švédským soupeřkám skórovat a dvěma brankami dokázaly dovést utkání do vítězného konce. FC Helsingborg tak porazily 2:0.

Třetí zápas ve skupině už měl naznačit, jak bude vypadat postupová matematika. V případě vítězství proti týmu Värnamo IK by se juniorky posunuly blíže k postupu do play-off A. Utkání začlo slibně, už po pěti minutách vedla Dobruška 2:0. Soupeř poté snížil, ale dvoubrankové vedení si vzali dobrušťačky zpátky. Nicméně soupeř se nevzdal a v poslední minutě první půlky dokázal dvěma brankami srovnat skóre na poločasovou remízu 3:3. Nástup do druhé půle se povedl více Dobrušce, která díky čtvrté brance opět v utkání vedla. Závěr zápasu byl ale opět smolný, a holky vedení neudržely, dokonce v poslední minutě ještě soupeř přidal vítěznou branku, na kterou Dobruška už nenašla odpověď.

Páteční dopoledne čekalo holky poslední utkání ve skupině proti favoritovi z Jönköpings IK /Hovslätt IK. V tomto utkání se projevili mnohem lepší individuální schopnosti soupeřek, na které dobrušské hráčky v tomto utkání nestačily a prohrály 1:6. Výsledky v základní skupině nám určily páté místo a posun do pavouka play-off B.

Sobota již tradičně na turnaji patří vyřazovacím soubojům. Dobrušské holky dostaly do play-off norského soupeře Sarpsborg IBK. Velmi silové a tvrdé utkání bylo první půli nerozhodné ve skóre, i co se týče předváděné hry obou týmů. Ve druhém poločase první branku utkání vstřelily dobrušské hráčky a mohly se tak radovat ze zaslouženého vedení. To bohužel dlouho nevydrželo, hned po minutě využily norské soupeřky zranění dobrušských hráček a srovnaly skóre na 1:1. Zbytek zápasu patřil ale jednoznačně Dobrušce, která aktivním stylem přehrávala už pouze jen bránící norky. Gólový efekt ale předváděná hra nenesla. Po konečném hvizdu tak přišly na řadu samostatné nájezdy. Tam si soupeř vedl oproti dobrušťačkám lépe a postoupil tak do další fáze turnaje. Pro naše juniorky tak cesta turnajem skončila.

Turnaj holky sice opustily v nejkratším možném termínu a celkový výsledek je určitě lehkým zklamáním. Na turnaji ale předvedly co v nich je. Kromě jednoho utkání byly ve všech né-li lepším, tak minimálně rovnocenným soupeřem všem ostatním týmům. Chybělo pověstné štěstí a celkový výsledek by byl určitě lepší. Každopádně tento turnaj ukázal, že se po roce holky zase posunuly a do další práce jim ukázal co zlepšit a přidá jim další motivaci do tréninků. Holkám bych chtěl poděkovat za zvládnutý turnaj, na kterém kromě zápasů stihly také navštívit zápas mužské švédské nejvyšší florbalové soutěže SSL, i další zápasy turnaje, prohlédnout město a žasnout nad tím, jaké sportovní zázemí ve švédsku mají.